تبلیغات
نشانه های نزدیک بودن ظهور - مطالب دی 1394
فرمانده کل سپاه گفت: عربستان سعودی خائن در مقابله با انقلاب اسلامی از صهیونیست‌ها هم تندتر شده است.

به گزارش
شریان نیوز، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در همایش غزه نماد مقاومت که در تالار ایوان شمس برگزار شد، با اشاره به خیانت‌های آل‌سعود به جامعه اسلامی و دخالت در مصر و هم‌پیمانی با اسرائیل و آمریکا اظهار داشت: عربستان سعودی خائن در مقابله با انقلاب اسلامی از صهیونیست‌ها هم تندتر شده است.

سرلشکر جعفری ادامه داد: امروز دشمنان انقلاب اسلامی تلاش کردند تا جلوی گسترش انقلاب را بگیرند و یک جنگ تمام‌عیار را ضد کشور به راه انداختند که نتیجه آن استحکام ریشه‌های انقلاب و صدور آن بود.

وی با بیان اینکه مقاومت در چند سال اخیر گسترش یافته، یادآور شد: غزه با این جغرافیای محدود دارای یک مردمی غیور و مومن است که در مقابل دشمنان ایستادگی می‌کند و توانسته‌اند در مقابل یک رژیم خون‌آشام و تا بن دندان مسلح مقاومت کنند و اگر آمریکا و اسرائیل عقل داشتند به درگیری‌ها و دشمنی‌ها ادامه نمی‌دادند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به تلاش آمریکا برای به راه انداختن جنگ‌های مختلف در منطقه غرب آسیا، گفت: آنها زمینه‌چینی کردند که با حمله به عراق و افغانستان جمهوری اسلامی ایران را در حلقه محاصره قرار دهند و در سال 86 محاصره نظامی ایران تکمیل شده بود که آنها متوجه شدند که با این اقدامات نتیجه نمی‌گیرند و امروز در عراق یک حکومت طرفدار و همراه انقلاب اسلامی ایجاد شده و آمریکا می‌داند که هیچ ارتشی قادر به مقاومت و ایستادگی در برابر بیداری اسلامی و انقلاب اسلامی را ندارد و قطعا ارتش آمریکا نیز چنین توانایی را نخواهد داشت.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه استکبار تلاش کرد تا از داخل اسلام علیه انقلاب استفاده کند، گفت: امروز آل‌سعود و عربستان با حمایت از داعش و تروریست‌های سوریه بیشترین خیانت‌ها را به جهان اسلام و بیشترین خدمت‌ها را به آمریکایی‌ها انجام داده است.

وی ادامه داد: انقلاب مصر به این دلیل شکست خورد که راه سازش با آمریکا، اسرائیل و عربستان و راهی جز انقلاب اسلامی را در پیش گرفته بود.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه استکبار داعش و جبهةالنصره را در سوریه و عراق و لیبی و یمن به وجود آورده تا با مقاومت اسلامی مقابله کند، عنوان داشت: امروز دل‌های مردم سوریه و عراق و لیبی با جمهوری اسلامی یکی شده و بسیج مردمی یک نیروی عظیم بی‌انتها در عراق و لیبی و سوریه شکل داده است که توانسته با تجربه و سازماندهی در برابر دشمنان ایستادگی کند.

سرلشکر جعفری یادآور شد: امروز بیش از 200 هزار نیروی سازمان یافته در کشورهای حوزه مقاومت به وجود آمده و آمریکا به این نتیجه رسیده که در مقابل بسیج مردمی نمی‌تواند هیچ اقدامی را انجام دهد.


تاریخ : چهارشنبه 30 دی 1394 | 05:27 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
ملک سلمان

در حالیکه خاندان سلطنتی عربستان گرفتار جنگ در یمن و نیز اعتراضات شدید به دلیل فجایع مکه هستند، یکی از نوادگان بنیانگذار آل‌سعود خواهان برکناری ملک سلمان، پادشاه کنونی سعودی‌ها، شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یکی از نوادگان بنیانگذار آل‌سعود، عبدالعزیز ابن سعود، به گاردین گفته است که نارضایتی‌هایی بین خانواده سلطنتی - و عموم مردم - درباره رهبری ملک سلمان وجود دارد.

این شاهزاده عربستانی که خواست نامش به دلایل امنیتی فاش نشود، دو نامه در اوایل ماه جاری میلادی برای کنار گذاشتن ملک سلمان نوشت.

این شاهزاده سعودی گفت: "پادشاه در وضعیت باثباتی قرار ندارد و واقعیت این است که فرزند وی [محمد بن سلمان] پادشاهی را هدایت می‌کند. بنابراین چهار یا پنج نفر از عموهای من دیدار خواهند کرد تا درباره این نامه‌ها گفتگو کنند. آنها در حال برنامه‌ریزی با تعداد زیادی از عموزاده‌ها هستند و این امر می‌تواند راهگشا باشد. تعداد زیادی از نسل‌دومی‌ها بسیار نگران هستند."

وی افزود: "افکار عمومی نیز در این راستا فشار می‌آورد، همه مردم، رهبران قبایل. آنها می‌گویند باید این کار را انجام دهید یا کشور به سمت یک فاجعه می‌رود."

دو فاجعه‌ای که اخیرا در مکه رخ دادند - سقوط جرثقیل که منجر به مرگ بیش از 100 نفر شده و همچنین فاجعه ازدحام جمعیت در منا که هزاران نفر را به کام مرگ کشاند - نه تنها سؤالاتی را درباره مسائل اجتماعی، بلکه درباره خادمان سلطنتی کعبه، مقدس‌ترین مکان مسلمانان، پدید آورده است.

مقامات سعودی به مانند همیشه هر گونه اظهار نظری مبنی بر اینکه شاید اعضای رده بالای دولت در این حوادث مسئول باشند، را به شدت رد کرده‌اند.

با این حال مردم این کشور در رسانه‌های اجتماعی و جاهای دیگر ثابت کرده‌اند که این ادعاها را رد می‌کنند. 

تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394 | 01:16 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات

سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل:


ملیسا فلمینگ

سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد شرایط سوریه را مانند کابوس ارزیابی کرده و با انتقاد از اینکه در این جنگ از گرسنگی به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده می‌شود خواستار آتش بس فوری در این کشور شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "ملیسا فلمینگ"، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در گفتگو با رادیو آلمان این انتقاد را وارد کرد که در جنگ سوریه گرسنگی به عنوان یک تاکتیک جنگی مورد استفاده قرار می گیرد. وی شرایط سوریه را یک کابوس ارزیابی کرده و خواستار راه حلی خلاقانه برای این بحران از جمله تشکیل پل هوایی شد.

وی همچنین تصریح کرد که ما به یک آتش بس فوری در سراسر سوریه نیاز داریم تا به این ترتیب سازمان های کمک رسانی بتوانند غذا و دارو را به همه جا تحویل دهند.

"فلمینگ" همچنین به شرایط فاجعه بار منطقه مضایا در سوریه اشاره کرده و با تاکید بر اینکه همکاران وی رنج مردم این منطقه را دیده اند گفت: همچنین پزشکان تایید می کنند که مرگ و میر بر اثر گرسنگی در این منطقه وجود داشته است.

وی درباره شرایط منطقه مضایا که روز گذشته کاروان امدادی سازمان ملل برای کمک رسانی به مردم این منطقه راهی آنجا شد گفت: من با همکارم که در آنجا بود صحبت کرده ام و وی به من گفته است که شرایط بسیار بد است. در آنجا انسان هایی وجود دارند اما زندگی وجود ندارد. به گفته همکارم مبارزه کردن برای زندگی در آنجا جریان دارد. چیزی برای خوردن وجود ندارد. تهیه یک کیلو برنج 300 دلار هزینه دارد. هیچ برقی در آنجا وجود ندارد. وی نمی توانست تصور کند که انسان ها در این سرما چگونه با گرسنگی طاقت می آورند.

این مقام سازمان ملل از رسیدن محموله های امداد و کمک سازمان ملل به دست مردم این منطقه که حداقل به مدت یک ماه از مردن آن ها بر اثر گرسنگی جلوگیری می کند خبر داد.

وی با اشاره به اینکه حدود 400 هزار نفردر سوریه هستند که احتمالا از گرسنگی در حال مرگ هستند و ما به آن ها دسترسی نداریم گفت: باید این وضعیت پایان یابد. نباید این گونه باشد که غیر نظامیان در این جنگ از گرسنگی بمیرند.

سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه کسی مسئول این شرایط است گفت: متاسفانه تنها یک حزب نیست که مسئول این شرایط است. مثلا در مناطق تحت تسلط داعش نیمی از انسان ها در محاصره قرار دارند. احزاب مختلفی وجود دارند که مسئول این وضعیت هستند. آن ها از گرسنگی به عنوان تاکتیک جنگی استفاده می کنند. باید مذاکرات پر زحمتی تنها برای آوردن غذا برای مردم این مناطق انجام شود.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که من اعتقاد دارم که حالا باید فشارهای سیاسی بیشتری روی احزاب جنگی در سوریه ایجاد شود که آتش بس شکل گیرد و سازمانهای امدادی مانند ما بتوانند به همه جای سوریه و نه تنها مناطق امن خدمات ارائه دهند.تاریخ : سه شنبه 22 دی 1394 | 08:07 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
تاریخ : دوشنبه 21 دی 1394 | 08:46 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات

یک روزنامه دولتی در ترکیه با اشاره به تنش‌های اخیر عربستان و ایران و اقدامات رئیس‌جمهور ترکیه برای بهبود روابط با کشورهای منطقه پیشنهاد ائتلاف ترکیه، عربستان و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران را مطرح کرد.

خبرگزاری فارس: آنکارا، ریاض و تل‌آویو باید برای مهار ایران ائتلاف تشکیل دهند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه دولتی «دیلی‌صباح» ترکیه در گزارشی به تنش‌های اخیر عربستان و ایران به دنبال اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه در عربستان اشاره کرد و پیشنهاد تشکیل ائتلاف سه جانبه ترکیه، عربستان سعودی و اسرائیل در منطقه برای مهار ایران را مطرح کرد.

در این گزارش آمده است که اقدامات اخیر آنکارا برای پیداکردن جایگاه خود در منطقه تا حد زیادی شبیه به راهبردی برای مهار و مقابله با تلاش‌های ایران و اقدامات تهاجمی روسیه است.

این روزنامه دولتی وابسته به حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه سپس به اقدامات اخیر دولت آنکارا برای نزدیکی به عربستان و تل‌آویو اشاره کرد و نوشت، در وهله اول، ترکیه تلاش‌های خود برای آشتی با اسرائیل بعد از حادثه کشتی «مرمره» در سال 2010 را افزایش داده است به طوریکه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه برای اولین بار در چند سال اخیر هفته گذشته اعلام کرد که ترکیه به اسرائیل بعنوان یک دوست در منطقه نیاز دارد.

طبق این گزارش، دوم آنکه، اردوغان ائتلاف ترکیه را با عربستان از طریق ایجاد یک شورای همکاری راهبردی بین دو کشور تقویت کرده است.

دیلی صباح ادامه داد که از طرف دیگر همپیمانان آمریکا در منطقه که شامل عربستان، اسرائیل و کشورهای خلیج‌فارس می‌شوند از سیاست کنونی آمریکا در خاورمیانه خرسند نیستند و آن را یک رویکرد ضعیف در کاهش جاه‌طلبی‌های ایران در منطقه می‌دانند.

این روزنامه تصریح کرد که دولت اوباما انتظار دارد که ایران به کاهش نگرانی‌های رژیم صهیونیستی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران کمک کند و «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را به میز مذاکره بکشاند اما از طرف دیگر، عربستان سعودی و مقامات اسرائیلی به همراه برخی کشورهای عربی از این رویکرد آمریکا ناراضی هستند زیرا معتقدند که «جاه‌طلبی‌های ایران» در منطقه، امنیت ملی آنها را تهدید می‌کنند.

بعد از تصمیم عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران، یکی از افراد نزدیک به خاندان آل سعود در واشنگتن به «آسوشیتدپرس» گفت: «هر زمان که ایران کاری انجام می‌دهد، آمریکا خود را عقب می‌کشد».

این روزنامه ترکیه‌ای اعلام کرد که این فرد نزدیک به خاندان آل سعود به نکته خوبی اشاره کرده است زیرا هفته گذشته، دولت آمریکا از اجرای موج جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران به دلیل آزمایشات اخیر موشک‌ بالستیک عقب‌نشینی کرد.

دیلی‌صباح به نگرانی‌های موجود از ادامه حمایت آمریکا از عربستان اشاره کرد و نوشت که حتی محافل لیبرال در آمریکا از جمله روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز»، این مسئله را مطرح کرده است که آیا آمریکا در شرایطی که ایران پاسخگو شده است، باز هم به عربستان بعنوان یک همپیمان منطقه‌ای نیاز دارد؟

دیلی‌صباح سپس به توجیه حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن پرداخت و نوشت که اقدامات تحریک‌آمیز ایران بود که عربستان را وادار به مداخله در این کشور کرد.

این روزنامه ترکیه‌ای سپس ادامه داد که ایران همچنین سیاست‌هایی را علیه تلاش‌ ترکیه در مقابل کردها اختیار کرده است و تلاش می‌کند معارضان سوری را سرکوب کند و از سیاست‌های فرقه‌ای «نوری المالکی» نخست وزیر سابق عراق حمایت می‌کند همچنین تبلیغاتی را علیه خانواده اردوغان مطرح می‌کند.

دیلی صباح همچنین به نارضایتی رژیم صهیونیستی از ایران اشاره کرد و سپس نتیجه‌گیری کرد که سومین گام ترکیه احتمالاً مرتبط با مصر است زیرا دولت «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر از پیش برای بهبود رابطه با آنکارا ابراز تمایل کرده است.

از طرف دیگر «سامح شکری» وزیر خارجه مصر هفته گذشته اعلام کرد که به عادی سازی روابط بین دو کشور امیدوار است و آن را ضروری دانست.

به علاوه، اقدام روز دوشنبه مصر در تخفیف حکم اعدام و حبس ابد چندین نفر از چهره‌های اخوان المسلمین در واقع موجب خشنودی اردوغان شده بود زیرا پیش از این وی آن را یک پیش‌شرط عادی سازی روابط اعلام کرده بود.تاریخ : پنجشنبه 17 دی 1394 | 10:25 ق.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات


در پی اعدام شیخ نمر، منابع داخلی در عربستان از آماده باش نیروهای امنیتی و پلیس این کشور به ویژه در مناطق شیعه نشین خبر دادند.
وحشت آل سعود پس از اعدام شیخ نمر اتاق خبر 24

به نقل از سایت العهد، منابع داخلی در عربستان خبر دادند که پاسگاه‌های پلیس و مقرهای امنیتی عربستان سعودی در مناطق شرقی که احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد به طور کامل تخلیه شده است.

بنابر این گزارش نیروهای امنیتی و پلیس در مناطق شرقی عربستان که بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند تا با هرگونه ناآرامی احتمالی مقابله کنند.

وزارت کشور عربستان امروز (شنبه) اعلام کرد که شیخ نمر باقر النمر را به همراه 46 تن دیگر اعدام کرده است.

خبرهای رسیده از شهر قطیف، واقع در شرق عربستان حاکی از آن است که مسئولان سعودی از بیم حمله به نیروهای امنیتی و نظامی، نیروهای خود را از اماکن عمومی خارج کرده و مقرهای نظامی خالی شده است.تاریخ : شنبه 12 دی 1394 | 02:32 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
اردوغان: به اسرائیل نیاز داریم

رئیس‌جمهوری ترکیه در مسیر بازگشت از عربستان گفت که تمایز فرقه‌ای در "ائتلاف اسلامی مقابله با داعش" بعید است.

جنوب نیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مسیر بازگشت از ریاض پس از دیدار با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان این مساله را که ائتلاف نظامی‌ای که اواسط دسامبر 2015 اعلام شد، "به فرقه خاصی" مربوط است، رد کرد.


وی با اشاره به اینکه شمار کشورهای عضو این ائتلاف افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: بعید است که در این ائتلاف اسلامی که اکنون 37 عضو دارد، تمایزهای فرقه‌ای وجود داشته باشد. درست همانند سازمان همکاری اسلامی که سنی‌ها و شیعیان حضور دارند، وضعیت در اینجا هم به همان صورت خواهد بود.

وی گفت که این ائتلاف جنبه‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی دارد و همچنین کارهایی برای پیشگیری از سوء استفاده از مبانی دینی و حفظ وحدت برای مقابله با اسلام‌هراسی انجام می‌شود.

عربستان در چهاردهم دسامبر 2015 تشکیل ائتلاف نظامی‌ای به رهبری خود را برای مبارزه با تروریسم اعلام کرد. براساس آن، مرکز عملیات‌های مشترک برای هماهنگی و عملیات‌های نظامی پشتیبانی در ریاض خواهد بود.

در همین حال اردوغان درباره گفت‌وگوهای اخیر برای احیای روباط میان تل‌آویو – آنکارا گفت که اسرائیل در منطقه به ترکیه نیاز دارد. وی افزود: اسرائیل به کشوری مانند ترکیه در منطقه نیاز دارد. ما باید اذعان کنیم که ما هم به اسرائیل نیاز داریم. این حقیقتی در منطقه است. اگر از طرف مقابل صداقت ببینیم، مذاکرات ادامه می‌یابد.

رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه با اشاره به کردها گفت که ترکیه اجازه نمی‌دهد که یک منطقه کرد در شمال سوریه تشکیل شود.
منبع/ایسنا


تاریخ : شنبه 12 دی 1394 | 11:08 ق.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
درپی رکود اقتصادی؛
ترکیه در تلاش برای پیدا کردن دوستان جدید/ اردوغان به سوی امیر قطر دست دراز کرد
رسانه‌های ترکیه میزان سرمایه گذاری مستقیم قطر در این کشور را 6 میلیارد دلار گزارش داده که احتمالا تا 10 میلیارد نیز افزایش خواهد داشت.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، بعد از تنش‌های پیش آمده میان ترکیه و روسیه که باعث رکود اقتصادی در این کشور شد؛ آنکارا تصمیم گرفت تا متحدان جدیدی برای سرمایه‌گذاری در بخش اقتصادی پیدا کند که شاید درپی آن مجبور به ترک تمایلات ژئوپلتیکی خود باشد.

 

 

به نوشته پایگاه خبری المانیتور (Al-Monitor) درحالی چندین گام سیاسی بحث برانگیر ترکیه را در منطقه منزوی کرده است که حزب عدالت و توسعه حاکم بر این کشور برای پیدا کردن دوستان جدید تعجیل می‌کند. اخیرا این کشور درپی بهبود روابط با رژیم صهیونیستی بوده است. اکنون نیز قصد دارد تا قطر را با خود همراه کند.

 

 

اردوغان با سفر به قطر و دیدار با شیخ تمیم بن حمد الثانی توانست قراردادی را برای واردات گاز طبیعی از این کشور بدست آورد. این کار رئیس جمهور ترکیه باعث شد قطر به آرزوی دیرینه‌اش برای ورود به بخش گاز طبیعی مایع ترکیه دست یابد و اردوغان آن را گامی به جلو برای کشورش توصیف کرد.

 

 

المانیتور با اشاره به خارج شدن مقدار هنگفت 1.5 میلیارد دلار از بازار بورس ترکیه، می‌نویسد: «هفته گذشته بود که بانک ملی قطر اعلام کرد درحال سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری در بانک فاینانس ترکیه (پنجمین بانک بزرگ خصوصی این کشور) می‌باشد. رئیس هلدینگ آناتولی در توصیف وضع کنونی ترکیه درپی وارد شدن قطر به اقتصاد این کشور می‌گوید که اکنون آرامش داریم و یک پدر پولدار ما را شاد خواهد کرد.»

 

 

به نوشته این پایگاه خبری، قطر در رسانه‌های ترکیه نیز سرمایه‌گذاری‌هایی داشته و باوجود عدم موفقیت الجزیره برای برپایی کانال تلویزیونی در ترکیه، این کشور توانست شبکه Sabah-ATV را خریداری کند. رسانه‌های ترکیه نیز میزان سرمایه گذاری مستقیم قطر در این کشور را 6 میلیارد دلار گزارش داده که احتمالا تا 10 میلیارد نیز افزایش خواهد داشت.

 تاریخ : چهارشنبه 9 دی 1394 | 07:16 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
تاریخ : جمعه 4 دی 1394 | 03:14 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات

پیش‌بینی‌ها از احتمال بسیار بالای پیوستن چین به جبهه مقاومت طی هفته‌های آینده حکایت دارد. احتمالی که برخی واقعیاتی جهانی نیز بر تقویت آن کمک می‌کند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو - پریسا زارعی، روابط چین و سوریه پیش از آغاز بحران این کشور، در سطح بسیاری بالایی قرار داشت. چین در سال 2011 نخستین شریک تجاری سوریه و شرکت ملی نفت این کشور صاحب بزرگ ترین سهام در دو شرکت بزرگ سوریه که بزرگ ترین شرکت های نفتی این کشور محسوب می شوند؛ بود. دولت چین در بخش های مختلف انرژی سوریه قراردادهای چندین میلیادر دلاری داشته است.

 

این روابط اما تحت تاثیر بحران سوریه قدری کاهش یافت. در ماه‌های ابتدایی جنگ تروریست‌ها علیه دولت دمشق، دولت چین تحت تاثیر به هم ریختگی اوضاع و عدم ثبات در این کشور، قدری از فعالیت‌های خود در این کشور کاست. اساسا چین طی دهه‌های اخیر، عمده‌ی تمرکز خود را بر توان اقتصادی گذاشته و سعی داشته تا کمتر وارد نزاع‌های بین‌المللی شود. اما به نظر می‌رسد این سیاست چین به تدریج کنار گذاشته می‌شود.

 

محمود ریا کارشناس امور چین با اشاره به مواضع چین در قبال سوریه، معتقد است چین راهبردی جدید را آغاز کرده است که اساس آن پیوستن بیشتر و بیشتر به اتفاقات جهانی است. از مهم‌ترین نشانه‌های این راهبرد، استفاده این کشور از وتو در مسئله سوریه و مخالفت با آمریکاست.

 

وی استراتژی جدید چین را اولا ناشی از تمایل این کشور در ایجاد امنیت برای منابع انرژی خود که از منطقه‌ی غرب آسیا تامین می‌شود می‌داند. از طرفی دیگر چین خطر راهبرد جدید آمریکا در خاور دور را درک کرده است و متوجه شده است که طبق استراتژی اوباما، چین در کانون دشمنی این کشور قرار دارد. ریا تصریح می‌کند که در این میان، سوریه بهترین گزینه برای چین است تا حضور آینده‌نگرانه خود در خاورمیانه را متمرکز کند.

 

صرف‌نظر از برخی اختلاف مواضع که میان چین، روسیه و ایران وجود دارد، به اعتقاد برخی کارشناسان این مواضع اشتراکات زیادی نیز با هم دارند و آن تمایل به خلاص شدن از سلطه تک‌قطبی آمریکا در سطح دنیا است همچنانکه هر یک از این کشورها، این سلطه را خطری می‌دانند که نقش منطقه‌ای و بین‌المللی آنان را تهدید می‌کند اگر نگوییم که وجود آنان را تهدید می‌کند.

 

از همین جا، موضع این سه کشور در قبال سوریه و مسائل ناشی شده از آن مشابه است. علاوه بر این، یک نوع نگرانی از مواضع کشورهای متحد آمریکا وجود دارد که در زمین این کشور بازی می‌کنند، مانند ترکیه که نقشی خطرناک در منطقه بازی می‌کند و از یک سو در خدمت طرح آمریکاست و از طرفی نقش عثمانی را ایفا کرده و موجب تحریک اقلیت های مسلمان درون روسیه و چین و کشیدن آنان به سمت افراط گرایی و تکفیر می‌شود.

 

در میان برخی تحلیل ها مبتنی بر این است که چین موازی با افزایش قدرت اقتصادی خود كه اكنون دومین قدرت اقتصادی در جهان محسوب می‌شود، به‌دنبال تقویت نظامی و ارتقای هر چه بیشتر توانمندی نظامی خود است. در واقع چین در سال‌های اخیر، گام‌های بلندی نیز برای مدرنیزه كردن نیروهای نظامی‌اش برداشته است. این اقدام چینی‌ها هم برای مقابله با برتری جویی منطقه‌ای امریكا، مقابله با تهدیدات احتمالی از جانب همسایگان و از همه مهم‌تر كسب پرستیژ بین‌المللی صورت گرفته است. چینی‌ها تمركز زیادی بر گسترش توانمندی‌های استراتژیك خود در ابعاد موشكی، دریایی و هوایی دارند. به ویژه دراین میان توانایی انجام عملیات نظامی در مناطق بسیار دور مورد توجه استراتژیست‌های چینی بوده است.

 

اگرچه چین هنوز به طور مستقیم وارد جنگ سوریه نشده است اما برخی شواهد نشان دهنده‌ی هماهنگی و همراهی پکن با مسکو در ایستادگی مقابل غرب است. تاكنون چینی‌ها به‌همراه روسیه مانع ازصدور قطعنامه‌های ضد سوری در شورای امنیت شده‌اند. اكنون كه روسیه آشكارا سیاست جدیدی در قبال سوریه در پیش گرفته كه مبتنی بر افزایش حمایت تسلیحاتی و نظامی از دولت سوریه و از سوی دیگر حضور نظامی اعم از زمینی و هوایی در این کشور برای انجام عملیات علیه داعش و دیگر گروه‌های تكفیری است، چینی‌ها نیز برای نمایش همراهی خود با روسیه، مبادرت به اعزام تنها ناوهواپیمابر خود به طرطوس کرده‌اند، ضمن اینكه نیروی دریایی روسیه قرار است به‌زودی رزمایش دریایی بزرگی در مدیترانه شرقی و در مجاورت سواحل سوریه برگزار كند. در سال 2014 نیز ناوهای چینی به همراه ناوهای روسی رزمایش مشتركی در مدیترانه شرقی برگزار كردند كه نگرانی آشكار ناتو را در پی داشت.

 

ولادیمیر یوسییف سیاست پرداز روس معتقد است: «چین به عنوان بازیکنی است که می تواند به حل و فصل سیاسی بحران کمک کند. در درجه دوم، حضور چین از بعد اقتصادی و مالی اهمیت دارد. چین می تواند در این دو حوزه همکاری مفید داشته باشد.».

 

پیشنهاد رییس جمهور روسیه در خصوص تشکیل ائتلاف گسترده برای مبارزه با تروریسم در سوریه و تروریسم در کل منطقه غرب آسیا در شرایط کنونی و برای برقراری ثبات اهمیت زیادی دارد. موضع چین کاملا روشن است. چین با تروریسم در تمام اشکال آن مخالف است. از مواضع این کشور چنین برمی‌آید که می توان با رعایت اصول سازمان ملل و ضمن احترام به حکومت و تمامیت ارضی سایر کشورها، دست به عملیات ضد تروریستی زد. خون لِی سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن بیان این سخنان می گوید که ما از تلاش های روسیه در این حوزه حمایت می کنیم.

 

حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به اینکه پس از شکل‌گیری جهان تک قطبی و خروج ظاهری آمریکا از عراق شاهد شکل گیری دو قطبی جدیدی بوده‌ایم، می‌گوید: "یک قطب این جبهه آمریکا و انگلیس با پیاده نظام داعش، در برابر جبهه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی صف آرایی کرده‌اند."

 

وی می‌افزاید: "اقدام زیاده خواهانه آمریکا در سوریه برای کسب منافع خود، با منافع سوریه، ایران، روسیه و چین در تضاد است و این دو قطبی را تشدید می‌کند."

 

اما شاید یکی از رسمی‌ترین موضع‌گیری‌ها نسبت به احتمال پیوستن چین به کشورهای مقاومت کننده در برابر تروریسم و سلطه‌ی غرب، از سوی علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل ابراز شد. وی در یک برنامه‌ی تلویزیونی گفت: "در آینده ای نه چندان دور برخی کشورهای دیگر که شاید به بزرگی کشورهایی مثل روسیه باشند، به محور مقاومت خواهند پیوست. به عنوان مثال در یک ایالت بزرگ در شرق چین نیز مسلمانان زندگی می کنند که خطر پیوستن آنان به داعش وجود دارد و شاید پس از سوریه کشورهایی مثل چین نیز به محور مقاومت بپیوندند."

 

موضع چین در ساقط شدن جنگنده روسی سوخو24 در تاریخ 24 نوامبر در مرز ترکیه و سوریه توسط ارتش ترکیه نشان از تمایل چین به محور ایران و روسیه دارد چنان که «هونگ لی» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت «ساقط کردن بمب‌افکن روسی به دست ترکیه در مرز سوریه و ترکیه، به تلاش‌های بین‌المللی در مقابله با داعش آسیب می‌زند.» این در شرایطی بود که کشورهای غربی لااقل در کلام سعی در حمایت ضمنی از آنکارا داشتند.

 

به نوشته راشاتودی، هونگ لی گفت اینکه بمب‌افکن روسی زمانی که برای عملیات ضدداعش در حال پرواز بوده، به دست ترکیه ساقط شده است، به معنی تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با تروریسم است.

 

با این شرایط اگر در هفته‌های آینده خبر پیوستن چین به محور مقاومت را بشنویم؛ نباید خیلی جا بخوریم به خصوص آنکه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه طی هفته های آینده سفری به پکن خواهد داشت تا چین پس از روسیه و ایران سومین مقصد سفر دیپلماتیک اسد بعد از آغاز بحران در سوریه باشد.تاریخ : پنجشنبه 3 دی 1394 | 02:20 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات

مقام ناتو: برای نابودی داعش باید اقدامی عملی صورت گیرد

  مدیر اداره اطلاعاتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه در سخنانی گروه تروریستی داعش را تهدیدی جدی برای امنیت اروپا خواند و تاکید کرد که برای نابودی این گروه باید اقدامی عملی صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی افریکا، 'رابرت ژل 'گفت: ناتو از آتش بس در اوکراین حمایت می کند. این سازمان خواستار اجرای کامل توافقنامه مینسک درخصوص برقراری آتش بس در اوکراین است و این موضوع را زمینه ساز برقراری امنیت در این منطقه می داند.
این مقام ناتو افزود:گروه داعش امنیت و ثبات کشورهای اروپایی را تهدید می کند و این گروه امنیت ما را به عنوان پیمان ناتو به خطر می اندازد.
وی همچنین درباره گسترش دامنه نفوذ داعش به افغانستان هشدار داد.
ژل تاکید کرد که برای نابودی داعش باید اقدامی عملی و بین المللی صورت گیرد.
اظهارات این مقام ناتو در حالیست که پیشتر نیز فرمانده آمریکایی نظامیان ناتو در افغانستان درباره عزیمت گروه تروریستی داعش به افغانستان هشدار داد.
جان کمپل گفت: عناصر خارجی داعش از عراق و سوریه در حال پیوستن به هواداران این گروه در افغانستان هستند و می خواهند ننگرهار را به مرکز منطقه ای خود تبدیل کنند.تاریخ : چهارشنبه 2 دی 1394 | 06:49 ب.ظ | نویسنده : حسین دومان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پارسیان دانلود